WhatsApp Image 2019-10-22 at 12.11.29

BİZ KİMİZ?

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Zeynep Aysun Bereceli tarafından Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Sanayi ve Ticaret  Ltd. Şti. adı altında 10.05.2010 tarihinde kurulmuş ve belirtilen tarihten itibaren çalışma izni alınarak eğitime başlanmıştır. Rehabilitasyon Merkezimiz 04.03.2014 tarihinden itibaren Kurucu ve Kurum Müdürü Ayten Dedeoğlu tarafından yönetilmektedir.

Kurumumuzda Talim Terbiye Kurulu tarafından kabul edilen, Zihinsel ve Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı, Özel Öğrenme Güçlüğü ve Yaygın Gelişimsel Bozukluk Destek Eğitim Programları uygulanmaktadır.

Rehabilitasyon Merkezimiz, Bahçelievler İlçesinin Yenibosna Mahallesinde bulunmaktadır. Beş kattan oluşan kurumumuzda bireysel ve gurup eğitimleri verilmektedir.  8 Zihinsel Engelliler Bireysel Eğitim Sınıfı,3 Yaygın Gelişimsel Bozukluk Bireysel Eğitim sınıfı,2 Özel Öğrenme Güçlüğü Bireysel Eğitim Sınıfı, 3 Grup Eğitim Sınıfı, 1 Fizyoterapi Odası,1 Görüşme Odası, 1 BEP Odası, Müdür Odası, Öğretmenler Odası, Uygulama Evi ve 2 adet Bekleme Salonu mevcuttur,3 adet servis aracı bulunmaktadır ve servis araçlarımızla öğrencilerimizi ücretsiz olarak taşımaktayız.

Herhangi bir yaş sınırlaması olmadan eğitim verilen kurumumuzda,eğitimdeki yeni gelişmeler eğitim kadromuz tarafından yakından takip edilmektedir ve bilimsel veriler doğrultusunda eğitim verilmektedir.

MİSYONUMUZ

 Ulu Önderimiz ATATÜRK’üN

‘’EĞİTİMDE FEDA EDİLECAK TEK BİR FERT YOKTUR,,

sözü misyonumuzdur.

VİZYONUMUZ

Okulumuzda birinci öncelik;

Öğrenme sürecinin en iyi şekilde işletilmesi ve topluma her alanda faydalı bireyler kazandırabilmektir.

Çalışanlar;

Yaptığı işten keyif alsın, bunu yaşamına yansıtıp okulu ve eğitimi ile övünsün.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi;

Öğrencisi ve Öğretmeniyle, Anne ve Babasıyla, Çalışanıyla her zaman gelişime ve değişime açık olsun.

İstiyoruz ki, bu çizgisi sürekli devam etsin.

HİZMETLERİMİZ

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; Rehberlik Araştırma Merkezinden raporu olan öğrenciler aylık 8 Bireysel Eğitim almaktadırlar. Bireysel Eğitimlerimiz haftada bir gün 2 derstir. Yoğunlaştırılmış Eğitim programı;  Bir Eğitimci-Bir Öğrenci şeklinde yapılmaktadır.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde Rehberlik Araştırma Merkezinden raporu olan öğrenciler aylık 4 ders Grup Eğitimi almaktadırlar. Grup Eğitimlerimiz iki haftada bir gün 2 derstir. Yoğunlaştırılmış Eğitim Programı veya küçük yaştaki öğrencilerimiz için her hafta 1 ders şeklinde yapılmaktadır. Grup Eğitimi alacak olan öğrenciler; yaş ve tanılarına göre gruplandırılırlar.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; Dil ve Konuşma Eğitimi; öğrencinin alıcı ve ifade edici dil seviyesi belirlenerek ve öğrenciye uygun bireysel eğitim planı hazırlanarak uygulanmaktadır.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; Okuma-Yazma Eğitimi; Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenlerimiz tarafından çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan programlara göre verilmektedir.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; Matematik Becerileri Eğitimi; Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenlerimiz tarafından öğrencinin matematik seviyesi belirlenerek ve öğrencinin bireysel eğitim planı hazırlanarak uygulanmaktadır.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; Kavram ve Beceri Eğitimi; öğrencinin bağlı olduğu destek eğitim programındaki tanıya göre Okul Öncesi Öğretmenlerimiz tarafından uygun materyaller ve eğitim ortamı sağlanarak öğretilmektedir.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; Günlük Yaşam ve Öz Bakım Becerileri Eğitimi; öğrencinin bağlı olduğu destek eğitim programındaki tanıya göre Okul Öncesi Öğretmenlerimiz ve Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenlerimiz tarafından uygun eğitim ortamında (tuvalet, banyo, mutfak vb. ) öğretilmektedir.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; Sanat ve El İşi Eğitimi; Usta Öğreticilerimiz tarafından grup etkinliklerinde öğretilmektedir.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; Bilgisayar Destekli Eğitim; derslerin belirli bölümlerinde; tüm eğitimcilerimiz tarafından dersin işleyişine ve konusuna uygun olarak kullanılmaktadır.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; kayıtlı olan öğrencilerimizin psikolojik durumları uzman psikologlarımız tarafından yakından takip edilmekte, gerektiğinde bireysel seanslar düzenlenerek aileyle iletişim halinde sürdürülür.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; kayıtlı olan öğrencilerimizin psikolojik durumları uzman psikologlarımız tarafından yakından takip edilmekte, gerektiğinde bireysel seanslar düzenlenerek aileyle iletişim halinde sürdürülür.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; kayıtlı olan öğrencilerin ailelerine her ay düzenli olarak aile eğitimleri verilmektedir. Aile eğitimlerinin konuları ailelerden gelen talepler ve sorunlar doğrultusunda hazırlanır. Aile eğitimlerinin yanı sıra yılda iki defa olmak üzere veli toplantısı düzenlenerek özel eğitimdeki yenilikler hakkında velilerimiz bilgilendirilmektedir.  Ailelerle uzman psikologlarımızın birebir görüşmelerinde psikolojik danışmanlık hizmetleri de verilmektedir.

Özel Yıldız Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; öğrencilerin gittikleri devlet okulları ile birebir iletişim sağlanır ve öğrencilerin eğitim planı, okullarındaki rehber öğretmenler ve sınıf öğretmenlerinin görüşlerine paralel olarak hazırlanır.

 

Gerektiği durumlarda öğrencilerin evleri ziyaret edilir ve uygun ev ortamının hazırlanmasına yardımcı olunur.